μα οι παλαιοτεροι σε κάθε επαγγελμα γενικώς ποντάρουν σε γνωριμιες, "τροπο", ρεκόρ παλιων επιτυχιων, άνεση κλπ κλπ

οι νεοτεροι πονταρουν σε νεες γνωσεις, πρωτοποριακες προτασεις, νεες ιδέες κλπ. Και η αγορα διαλεγει.

γνωρίζω κι εγω τελειωμένους μηχανικούς που εδώ και 10 χρόνια τζιφράρουν ο,τι να 'ναι αφού περιμένουν το μπαμ για να παρουν συνταξη. και τα εχουν κονομησει με τα τυχερα αφού ο ιδιοκτητης τους χρυσοπληρώνει οταν τους βρισκει. Και φυσικα εγω ακούω "μα καλα κομπλεξικός είσαι ή ασχετος? α καταλαβα φοβιτσιάρης...." επειδη δεν υπογραφω τοπογραφικα για συμβολαια ή μελετες απο το μαιμουδισταν.

Παντως να ενημερωσω την παρεα πώς μαθημα επαγγελματικης δεοντολογιας δεν ειδα σε κανενα απο τα 5-6 πανεπιστημια αρχιτεκτονικης που πέρασα εγω, η κοπέλα μου τότε και κανα δυο φιλοι, τα 4 εκ των οποιων (Pratt, Bartlett, Architectural Association, Cambridge) θεωρούνται εκ των κορυφαιων παγκοσμιως.

Η επαγγελματικη δεοντολογια ειναι θεμα της συντεχνιας. Στην Αγγλια οταν γραφεσαι στο Royal Institute of British Architects ορκιζεσαι να τηρεις τον κωδικα επαγγελματικης συμπεριφορας. Στην Αμερικη οταν γραφεσαι στο τοπικο τμημα του ΑΙΑ το ιδιο. Φανταζομαι και το ΤΕΕ θα εχει κατι παρομοιο (?) αλλα όπως και πολλα αλλα, αυτα ειναι μυστικα και δεν τα λεμε....